Choď na obsah Choď na menu
 


Farby škrečkov

 

FARBY  SKREČKOV
 

Od „objavenia" prvého škrečka boli v zajatí odchované už stovky generácií. Vďaka vysokému stupňu príbuzenskej ple­menitby škrečkov (všetky pôvodne pochádzajú z niekoľko málo súrodencov) sa mohli dedičné zmeny prejaviť oveľa skôr než u iných zvierat. Tým vzniklo mnoho rôznych fa­rebných variet a rôznych typov srsti. Cielený chov farebných variet môže byť veľmi zábavný. Vzhľadom na rýchly sled ge­nerácií môžete dosiahnuť výsledky za krátky čas. Zlaté škrečky majú tri rôzne typy srsti:

• Normálne krátkosrsté zvieratá.

• Dlhosrsté alebo angorské škrečky, ktorých vlnitá mäkká srsť vyžaduje starostlivosť. V obchodoch sa často nazýva­jú Teddy.

• Saténové škrečky s hodvábne lesklou srsťou. Môže dôjsť aj ku kombinácií oboch faktorov, čím vznikne dlhosrstý saténový zlatý škrečok.

Rovnako ako u iných druhov zvierat, aj u zlatého škrečka zjavne existuje závislosť medzi určitými farbami a správa­ním. Škrečky čiernej farby a strakoše sú všeobecne agresívnejšie než iné zvieratá. Existujú aj divo sfarbené škrečky, biele (s červenými očami), čierne, veľmi mierumilovné krémovo sfarbené a siamské škrečky. Tieto posledne menova­né farby sa nazývajú aj dymové, pretože škrečky sú biele (s čiernymi očami) a so (zdanlivo) „zadymenými" ušami, papuľkou a nohami. Niektoré farby, ako je strieborná a tmavosivá, sú zriedkavé.
Podľa mňa sa však žiadna farba nevyrovná prírodnému sfarbeniu.
Škrečok s chrbátom sfarbeným do zlata, bielym bruškom a tmavými lícnymi pruhmi pôsobí pestro. Žiaľ, toto „oby­čajné" sfarbenie zaniká a mnohé ponúkané škrečky sú sfarbené menej kontrastne.
  Strakoše existujú skoro vo všetkých spomenutých farbách. Škvrny sú väčšinou biele, viac alebo menej pravidelné.
   Dômyselným chovom sa podarilo dosiahnuť symetrické škvrny. Ponúkajú sa aj škrečky panda-čierne škrečky s biely­mi symetrickými škvrnami, podobnými sfarbeniu pánd.
Malé druhy škrečkov sa v zajatí neodchovávajú dlho a ich početné stavy sú menšie, existuje len málo farebných odchýliek. Existujú však aj strakaté a biele škrečky.U džungarských škrečkov, ktoré sú v zime umiestnené v chlade, sa môže objaviť zimná srsť. Je veľmi hustá a až na tmavý pruh na chrbte snehovo biela.
Picture
Panda škrečok
Picture
Panda škrečok
 Škrečok Panda

Škrečok Panda je úplne nové plemeno škrečka.Je trochu podobný myši ale aj škrečkovy Džungáraskemu.Jeho Tradičná farba je čierno-biela alebo hnedo-biela.Je dosť veľký,môže mať až 25-30 centimetrov.Má veľmi rád šplhanie.Dožíva sa asi 4-5 rokov.Je veľmi obľúbený v Česku.Na Slovensku  je ich strašne málo.
 
Picture
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Moje skrecky

(Mia, 20. 8. 2017 11:31)

Ja a moj brat budeme mat dvoch dzungarskich skreckoch samcoch a budu sa volat Lapka a Usko.

skrecok dzungarsky

(Hana, 1. 4. 2017 6:26)

Moze skrecok zit aj v prenoske

Re: skrecok dzungarsky

(Viki, 3. 4. 2017 21:07)

Mohol by ale tak isto mysli na to že je oveľa vhodnejšia klietka. Myslím že mať škrečka v prepravke je ako týranie škrečka.

MOJE ŠKREČKY

(Maria, 25. 1. 2016 23:08)

Ja mam teraz dvoch dzungarskich skredkov samcekov bieli Bolt(Blesk) a kremovy Krémko.