Choď na obsah Choď na menu
 


Pozor pri páreni!

 

NA ČO DAŤ POZOR PRI PARENÍ
...


Neznášanlivé škrečky dajte spolu len za účelom párenia. Samičky, ktoré nie sú v ruji, sú (spravidla) k svojim druhom agresívne a zaujímajú obrannú pozíciu.

Hormonálne riadená pripra­venosť na párenie - ruja sami­čiek - nastáva každý siedmy až desiaty deň v prípade, že už nie je gravidná. U mnohých sami­čiek škrečka zlatého môžete sledovať zmenu správania. Me­nej sa bránia a pri dotyku na zadnú časť tela vzpriamujú chvostík kolmo hore ponúkajú sa samčekovi na párenie.

Ak chcete, aby prišlo k spojeniu, premiestnite sa­mičku do klietky k samčekovi. Samček sa cíti se­baistejší vo vlastnej klietke a skôr sa pred samičkou obháji. Ak by sa zvieratá hrýzli, ihneď ich oddeľte, inak môže prísť aj k smrteľnému poraneniu samčeka. Samička asi nemá to správne obdobie. Pokúste sa dávať ich spolu každý deň. Ak samička, ktorá sa až doposiaľ bránila, uteká, ale samčeka nehryzie, nastáva na­hováranie. Samček samičku naháňa a navzájom si očuchávajú genitálie.

Po nejakom čase sa samička ponúkne s ohnutým chrbtom a zdvihnutým chvostíkom samčekovi na párenie. To trvá len niekoľko sekúnd. Potom si obe zvieratá čistia genitálie. O chvíľu nato dochádza spravidla k opakovanému páreniu. Po nejakom čase začne byť samička opäť agresívna a začne svojho partnera znova zaháňať.

Niektoré zlaté škrečky a väčšina malých druhov škrečkov sú mieru­milovné zvieratá a samička je ochotná akceptovať samčeka aj po­čas odchovu mláďat. V každom prípade však škrečky pozorujte J a ak by dochádzalo k bitkám, od­deľte ich.

Škrečky džungarské a sivé môže­te chovať v pároch alebo v malých skupinkách. Nádoba pre malú koló­niu musí byť väčšia než klietka pre jedno zviera.

Škrečky Roborovského, určené na chov, je najvhodnejšie držať len v pároch.

                              
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.