Choď na obsah Choď na menu
 


Vhodná potrava

14. 1. 2014

 

VHODNÁ POTRAVA
...

Väčšina druhov škrečkov obýva pušte a stepi životný priestor,
 ktorý ponúka dostatok potravy len počas krátkeho obdobia, Po zvyšok roka je potravy veľmi málo. Na túto situáciu je škrečok pripravený. Vo veľkých lícnych vakoch dokáže prenášať pozoruhodné množstvo potravy. Za krátky čas si do podzemných zásobární nanosí dostatok potravy na ďalšie obdobie. Pri výbere potravy treba zohľadniť ich prirodzený jedálny lístok vo voľnej prírode. Napríklad škrečkovi Roborovského a džungarskému, ktoré sú stepnými zvieratami, prospieva strava bohatá na vlákninu s nízkym obsahom tukov.


Aby sto predišli nedostatku vitamínov
, ponúkajte im rozmanitú potravu. Zrnoviny pokryjú potrebu cukrov a obsahujú dostatok vláknin. Ovocie a zelenina sú prídavky, ktoré ich zásobujú tekutinou a vitamínmi. Živočíšne bielkoviny sú životne dôležitou stavebnou látkou.

Zvyšky potravy z vášho stola sú pre zviera škodlivé
, pretože škrečky neznášajú soľ, korenie a tuk. Sladkosti majú síce veľmi rady, ale sú pre ne rovnako ako pre ľudí nezdravé. Nie je vždy pravda (napriek rozšírenému názoru), že zvieratá vedia, čo je pre ne dobré. Príjmu i potravu, ktorá nie je zdravá.

                                             Zrnoviny                          ...

Prirodzená potrava sa skladá z veľkej časti zo semien. Zrno­viny sú bohaté na cukry, preto ich možno odporúčať ako„zá­klad stravy". Potravu pre škrečky, ktorú dostať v obchodoch pre zvieratá, aspoň podľa mojich skúseností, tieto zvieratká veľmi neobľubujú.

Mnohé jej zložky odmietajú a pri chove malých škrečkov by ste s ňou takmer vôbec neuspeli, pretože jej zložky sú pre také malé zvieratá veľmi veľké.

Lepšie spravíte, ak si zrnoviny namiešate sami. Navyše je to aj lacnejšie. Pre zlatého škrečka zmiešajte potravu pre morčatá s asi 20 % potravy pre andulky a asi 10 % potravy pre kanáriky, pridajte granuly pre psy s prídavkom mäsa a ze­leniny ako zdroj vitamínov a bielkovín.

Pre malé škrečky by mal byť podiel jemných zrnovím vyšší:

• Pre džungarské a Roborovského škrečky pripravte zmes, ktorá obsahuje asi 40 % potravy pre andulky, 40 % po­travy pre kanáriky, 10 % granulovanej potravy pre psy a 10 % potravy pre morčatá.


 Pre škrečky sivé: 30 % potravy pre andulky, 30 % potravy pre kanáriky, 30 % potravy pre morčatá a 10 % granúl pre psy.

Dbajte na to, aby potrava pre morčatáneobsahovala veľa tukov.Arašidy a slnečnicové semienka škrečky veľmi   obľu­bujú, no nie sú vhodné ani na udržovanie štíhlej línie, ani pre črevá, uspôsobené na potravu s nízkym obsahom tukov. K zrnovinám môžete pridať dobre vysušený neplesnivý tvr­dý chlieb, sucháre a ovsené vločky. V špecializovaných obchodoch dostať i rôzne granuly. Tieto síce obsahujú všet­ky potrebné živiny, ale vodu nie, sú monotónne a vhodné nanajvýš ako vitamínový prídavok.
Odporúčať možno tyčinky na ohrýzanie s rôznymi príchu­ťami, ktoré sú vhodné ako potrava a škrečkovi slúžia aj ako zábava, väčšinou sú však veľmi drahé.


                            Zelená a šťavnatá potrava

                                  ...

Škrečok nepotrebuje vodu na pitie, svoju potrebu tekutín po­kryje príjmom šťavnatej potravy. Ponúka sa mnoho druhov ovocia a zeleniny, ktorá navyše pokryje potrebu vitamínov. Najlepšia a najkvalitnejšia je z vlastnej záhradky.

               Odporúčané druhy zeleniny a šalátov

Mrkva, zeler, cvikla, uhorky, kukurica, zemiaky (bez jedo­vatých klíčkov!), cukety, v menších dávkach endívia a ľado­vý šalát, v najhoršom prípade i hlávkový šalát, ten však bý­va viac ako iné druhy zeleniny ošetrený pesticídami. Nevhodná je zelenina, ktorá nafukuje, ako cibuľa, kapusta a pór.

Všetku zeleninu vopred umyte vlažnou vodou, dobre osušte a až potom podávajte škrečkovi.

                                                  Ovocie

Vhodné sú jablká, tvrdé hrušky, banány a v malom množ­stve aj rôzne bobuľoviny, maliny, jahody a hrozno. Škrečka nekŕmte kyslým ovocím. Vhodné nie sú ani citruso­vé plody a kiwi - malé hlodavce tieto plody ťažko znášajú.

                                      Živočíšne bielkoviny
V
eľmi dôležité sú živočíšne bielkoviny, pretože škrečky nie sú výhradné bylinožravce. Pozorovaním škrečka Roborovského vo voľnej prírode sa zistilo, že tieto hlodavce po určitý čas prijímajú 60 - 80 % ži­vočíšnej potravy. V zajatí taký vysoký podiel živočíšnych bielkovín nie je nutný, dokazuje to však, že títo zdanliví ve­getariáni požierajú aj mäso.

Potrava pre psy, tyčinky z hovädzej kože a hovädzie kos­ti slúžia ako zdroj proteínov a sú vhodné na ohrýzanie.
Odporúčam aj malé množstvo kyslej smotany, tvarohu, jo­gurtu alebo jemného tvrdého syra. Múčne červy a rôzny hmyz, ktorý sa predáva ako potrava pre terárijné zvieratá, sú vítanou maškrtou aj výborným zdrojom živočíšnych biel­kovín.

 
Picture
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Potrava čo používam ja

(Sofia Šimončičová, 15. 4. 2014 21:20)

Ja môjmu škrečkovi dávam kupované jedlo pre škrečkov (najradšej má slnečnicové jadierka) zeleninu: mrkvu, ovocie: jablko

Re: Potrava čo používam ja

(@dminka, 8. 10. 2014 7:36)

Dobrý výber, aj môj má najradšej slnečnicové jadierka ;-)